24 Haziran 2018 Pazar

Yaz Tatilinde Çocuklar neler yapmalı

– ÇOCUKLARINIZ heyecanla beklediği Yaz Tatilinde Çocuklar neler yapmalı. Çalışan ebeveynlerin çocuklarıyla vakit geçirmesi ile çocukların duygusal ve toplumsal gelişimlerinin artacağını, ebeveynlerin süre planlaması yapması icap ettiğini söyleyen Psikolog Damla Alkan Saygılı, verimli ve kaliteli vakit geçirmenin önemli olacağını vurguladı.

Okulların kapanmasıyla beraber çocuklarda tatil heyecanı başladığını fakat çalışan ebeveynlerin de çocuklarıyla nasıl zaman geçireceklerini düşündüğünü söyleyen Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloğu Damla Alkan Saygılı, "Kimi çalışan anne babalar, tatil izni alabilirken, kimleri ise şartlardan dolayı tatil izni alamamaktadır. Günümüzde çalışan anne ve baba sayısı her geçen gün artmakta ve bu da çocukla geçirilen zamanın azalmasına neden olmaktadır. Ancak burada önemli olan unsurun, anne baba ve çocuk arasındaki birlikteliğin süresinden çok, aralarındaki ilişkinin niteliğinin olduğu unutulmamalıdır. Bir başka ifadeyle anne ve babanın çocuğuyla aynı ortamda beraber olmasından çok, çocuklarıyla iyi mi zaman geçirdikleri, çocukların özellikle duygusal, sosyal gelişimlerinin desteklenmesi açısından daha çok önem taşımaktadır" dedi.

"ebeveynler zaman PLANLANMASI YAPMALI"

Bazı çalışan ebeveynlerin, iş dışında da başka sorumlulukları olduğundan çocuklarına vakit ayırmakta zorlanabildiklerini belirten Psikolog Saygılı, "Çalışan anne ve babalar hem iş yerlerindeki bununla birlikte evlerindeki sorumluklarını yerine getirebilmek için daha organize ve planlı çalışmak zorunda. Ek olarak sorumluluklarını yerine getirebilmek için zamanlarını etkin bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bunun için, önceden ebeveynlerin bir süre planlaması yaparak çocuklarıyla ilgilenebilecekleri bir zaman belirlemeleri, başka bir şey ile meşgul olmamaları açısından fayda sağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

"ebeveynler ÇOCUKLARIYLA VERİMLİ VE KALİTELİ VAKİT GEÇİRMELİ"

Ebeveynlerin her gün minimum 20 - 30 dakikalarını çocuklarına ayırıp, onlarla verimli ve kaliteli zaman geçirmeleri gerektiğine dikkat çeken Psikolog Saygılı, "Verimli ve kaliteli zaman geçirmek, beraber tv seyretmek, beraber olmak ya ada aynı ortamda olup da ebeveynlerin ve çocuğun farklı uğraşlarda bulunması demek değildir. Ebeveynlerin çocuklarıyla karşılıklı, shususi yahut sözel olmayan bir halde veya işbirliğine dayalı etkileşimde bulunması anlamına gelmektedir. Bir başka deyişle verimli ve kaliteli süre geçirmek, çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimine katkı sağlayacak, eğitici, öğretici, eğlendirici, yaratıcılık içeren faaliyetlerini ve çocuğun yaşına uygun sorumluluk almasını destekleyici, karşılıklı, etkileşime dayalı yada işbirliğine dayalı faaliyetleri içermektedir" dedi.

"ONUNLA yemek YAPIN, söyleşi EDİN veya  ŞARKI SÖYLEYİN"

Çocuklarıyla verimli ve kaliteli vakit geçirme meselesini örneklendiren Psikolog Saygılı, "Çocukla beraber oyun oynamak, özellikle mekanik olmayan tavla, yap-boz, oyun hamurları, evcilik ve saklambaç benzer biçimde oyunları oynamak, çocuğa sarılmak, onu öpmek, başını okşamak, onunla sohbet etmek, onunla resim iş faaliyetlerinde bulunmak, birlikte şarkı söylemek, enstrüman çalmak gerekli. Onarım işlerini çocukla beraber yapmak, ona yaşına uygun görevler vermek, beraber sofra oluşturmak, oda toplamak, yemek yapmak, akşam yemeğini birlikte yiyecek, çocuğa yatmadan önce hikaye okumak, öykü anlatmak, anlatılan öykü hakkında konuşmak, çocukla okul dönemindeki derslerinde güçlük yaşadığı konular üzerinde çeşitli alıştırmalar yapmak iyi olacaktır. Tabii burada derslerle ilgili alıştırmalar yaparken birincil olarak sorumluluğun çocukta olduğu unutulmamalı ve ebeveynler ona, bu alıştırmaları yaparken yardımcı kişiler olmalıdır" şeklinde konuştu.

"KALİTELİ VE VERİMLİ VAKİT GEÇİRİREREK ÇOCUKLARINIZI DAHA İYİ TANIRSINIZ"

Ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli ve verimli vakit geçirmelerinin aile ilişkilerinin güçlenmesine katkı sağladığını belirten Psikolog Saygılı, "Bu konum hem ebeveynlerin çocuklarını daha iyi tanımalarına, bununla birlikte onları doğru yönlendirmelerine, çocuğun ebeveynlerini model almasına ve çocuğun özellikle duygusal, toplumsal gelişiminin desteklenmesine destek olur. Ek olarak kendisine zaman ayrılan çocuk, sevildiğini, kendisine değer verildiğini hissetmekte, bu da güven duygusunun artmasına yardımcı olmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü, ebeveynler çocuklarıyla verimli ve kaliteli vakit geçirmeye özen göstermeliler" dedi.

nceki

Benzer Haberler