24 Haziran 2018 Pazar

Erken Boşalma Aile Destek Merkezi Konya

Erken boşalmanın (kontrolsüz deşarj) tam olarak tanımını yapabilmek için öncelikle boşalma dönemini tanımlamamız icap eder. Kadın cinselliğini istediği vakit istese de istemese de, haz alsa da almasa da eylemsiz olarak yaşamaktadır. şu demek oluyor ki eşeysel ilişkiyi yaşayabilmesi için kadının bir ön şartı yoktur.Erkeğin cinsel ilişkiyi yaşayabilmesi için ise, sertleşmesinin olması ve birlikteliğin sonuna kadar bu şiddeti sürdürmesi gerekir. Bazı erkekler boşalım süresini kontrol edememektedir. Ama bu kontrol edilemeyen vakit eğer kadının orgazmından daha sonra ise ortada bir sorun oluşmamaktadır. çünkü her iki tarafta istediği hazzı yakalamış ve bu birliktelik her iki taraf arasında hasılatlı bir halde tamamlanmış olur. Eğer erkek boşalma dönemini kontrol edemiyor ve bu boşalma periyodu partnerinden önceden ise ortada bir deşarj sorunu veya erken boşalma problemi vardır denebilir.

öteki bir tanımla erken deşarj; kontrol edilebilen, kontrol etmenin öğrenilebildiği ve tedavisi olan bir müddetçtir. Varmak istediğimiz sonuç net olarak boşalım süresinin uzatılması değil, boşalmanın birey tarafınca denetim edilebilir, dilediği uygun gördüğü zaman boşalabilir hale gelmesidir.

Erken boşalmayı hayat boyu mevcud (primer) ve önceleri yokken sonradan ortaya çıkan (sekonder) rahatsızlık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Sonradan ortaya çıkan erken boşalım probleminde sebepler çoğu zaman prostat iltihabı, hipertiroidi benzer biçimde hormonal bozukluklar, ruhsal ve sinirsel hastalıklar olup bu rahatsızlıkların tedavisiyle erken boşalmada düzelmeler görülmektedir. Ancak hastaların büyük çoğunluğunu oluşturan hayat boyu olan erken boşalmanın tedavisi daha karmaşa ve zor olsa gerek.


Erken boşalma sebepleri

Olayların yüzde birinden azcaı bedensel sorunlara dayanmaktadır. Geri kalan olguların çoğunluğunda niçin bedensel değil psikolojiktir. Kontrol etmeyi bilmememizden kaynaklanır ve kısa müddette çözülebilir. Meydana getirilen çalışmalar en yaygın niçin olarak gençlik çağlarında meydana getirilen mastürbasyonlara odaklanmıştır. Yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu mastürbasyonlar da en önemli şey bir an önce boşalıp o hazzı yakalamak ve yakalanmamaktır. Gençlik yıllarında sık sık birden fazla orgazm olup sertleşme sağlanıldığından boşalmanın geciktirilmesi akla bile gelmemiştir ve fakatç ancak en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır.

Erken boşalmanın nedenleri arasında

Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda meydana getirilen mastürbasyonlar,
Cinsel mitler şu demek oluyor ki hurafeler, cinsel ilişki mevzusunda tecrübesizlik,
Bitkinlik, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik,
Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler,
Cinsi uyarmam eksikliği,
Gerekli koşulların sağlanamaması,
Sertleşmiş penise verilen orantısız örutubet,
Aşırı cinsi isteğin verdiği gerginlik,
Rahatsızlık kapma, hamile bırakma korkusu,
Kastrasyon (ksıcaklıkrlık) endişesı,
Kadına karşı isteksizlik,
Penisin aşırı hassaslığı,
Omurga yaralanmaları,
Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi,
Partneri anne benzer biçimde görmek sayılabilir.
Baba yada otorite baskısı altında efsunmüş, fiziksel olarak gelişmiş ama duygusal yönden şuuraltında hala çocuk olarak kalmış kişiliklerde görülebilir.
Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi heyecanı arttırıp erken boşalmaya niçin olabilir.
Uzun süren eşeysel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalım görülebilir.
Para karşılığı kurulan ilişkilerde tıpkı masturbasyon şeklinde ancak olarak tek taraflı hazza yönelik duygular içerdiğinden orgazm zamanlaması şeklinde bir sıkıntı ortada yoktur, gene fakatç boşalıp rahatlamaktır.

nceki

Benzer Haberler